Hitne intervencije 00-24h / 065 391 0 392

Ponedeljak-Četvrtak: 13–20h / Petak: 10–16h

Koste Jovanović 67 Beograd

  • Srpski jezik
  • Engleski jezik
  • Engleski jezik
  • Italy language
  • Deutch language

Četkice za zube – Kada ih je potrebno menjati?

Većina nas je svesna da četkice za zube nisu namenjene da traju večno. Možda će vas iznenaditi činjenica da većina proizvođača savetuje da je četkicu treba zameniti posle 12 do 16 nedelja, međutim sve je to individualna stvar. Nekada je zamenu potrebno izvršiti i na svaka tri meseca, a po potrebi i ranije. Ukoliko se četkice za zube ne menjaju pravovremeno, to može u velikoj meri uticati na zdravlje vaših zuba

Stomatološka ordinacija u Beogradu –  BoDent vam savetuje na koliko vremena je zaista potrebno zameniti četkice za zube.

Koliko je često potrebno menjati četkice za zube?

Vaša četkica je vaša „prva linija odbrane“ od bakterija koje uzrokuju bolesti desni, gingivitis, parodontozu, propadanje zuba, kao i neprijatan zadah iz usta

Nova četkica, sa ravnim čekinjama najlakše će dopreti do manjih prostora između zuba i efikasno će ukloniti ostatke hrane i bakterije koje se talože, stvarajući zubni plak

Četkice za zube

Pravilna oralna higijena podrazumeva pranje zuba najmanje dva puta dnevno, po dve minute. Preporuka stomatologa je da zube perete posle svakog obroka, posebno posle grickalica ili slatkiša.

Ukoliko se pridržavate saveta stomatologa i perete zube posle svakog obroka, logično je da će se vaša četkica za zube ranije istrošiti,  zato je potrebno menjati ih na svaka tri meseca. 

Centar za prevenciju i kontrolu bolesti savetuje da se četkice za zube moraju menjati na svaka 3 do 4 meseca!

Bez dlačica koje će otkloniti naslage plaka i ostatke hrane, one veoma brzo gube svoju efikasnost i osnovnu svrhu.

Da li su bolje obične ili električne četkice za zube?

Većina stomatologa će vam savetovati da koristite obične četkice za zube. Ukoliko ste se ipak opredelili za električne, morate znati na koji način one funkcionišu.

Glave električnih četkica čiste površinu zuba brzim okretanjem i vibriranjem. Dlačice na njima uglavnom su najlonske i veoma lako se troše posle nekog vremena. Štaviše, što su dlačice kraće, brže će propasti i izgubiće svoju funkciju. 

Naš savet je da glavu na električnim četkicama za zube menjate na svakih 12 nedelja, nekada i ranije. Kada primetite da su se iskrzale i iskrivile, znajte da je to jasan znak da moraju biti zamenjene!

Koji su to drugi razlozi za promenu četkice za zube?

Ukoliko ste vi ili članovi porodice bolesni od neke virusne infekcije, neophodno je da cela porodica zameni četkice. 

Virusne i bakterijske infekcije, posebno ako se radi o streptokokama u grlu, dobar su razlog da svoju staru četkicu za zube zamenite novom!

Deca veoma često imaju nepravilnu tehniku pranja, pa se time lakše troše njihove dlačice na četkicama. Ne zaboravite da pratite svoje dete kada pere zube kako bi ste bili sigurni da na pravilan način održava oralnu higijenu

Četkice za zube

Ukoliko neko drugi greškom upotrebi vašu četkicu za zube, odmah je zamenite! U ustama se nalazi veliki broj bakterija koje mogu ugroziti vaše celokupno zdravje. 

Kako održavati četkicu za zube?

Kako bi vaša četkica trajala duže, vodite računa na koji način je koristite i održavate.

Ne delite je ni sa kim drugim, čak ni sa članovima uže porodice. Ukoliko se nalazi u čaši sa ostalim četkicama, pobrinite se da se glave četkica ne dodiruju. 

Nakon pranja zuba isperite je pod mlazom vode. Ne koristite na njoj sredstva za dezinfekciju i ispiranje usta, i nikako je ne prokuvavajte. Pokušaj „sanacije“ bakterija na ovaj način zapravo ih može dodatno proširiti. 

Ne koristite kutije za četkice jer tako možete pospešiti širenje bakterija i razvoj plesni. 

Faktori rizika ukoliko četkicu za zube koristite duže od preporučenog vremena 

Svaki put pri korišćenju četkice za zube, najlonske dlačice su izložene vodi i hemikalijama iz paste za zube. Čekinje se tako vremenom savijaju i dobijaju novi oblik, poznatiji i kao „rasplamsavanje čekinja“.

Ukoliko ne zamenite četkicu na vreme, ona neće biti u mogućnosti da očisti nagomilani plak i ostatke hrane, koji su glavni razlog bolesti desni i propadanja zuba.

Vaša četkica za zube je važan „alat“ za održavanje oralne higijene. Kako bi ste produžili njen životni vek, pravilno je koristite, isperite vodom posle svakog pranja i pustite da se osuši na vazduhu. 

Bele ili crne plombe

 

BoDent tim je tu da vam pruži sve savete u održavanju oralne higijene kako bi vaši zubi što duže trajali, jer preventiva je najbolji put ka održavanju zdravlja. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

1 comment on “Četkice za zube – Kada ih je potrebno menjati?

  1. Pingback: Stomatologija kroz istoriju - Put razvoja stomatologije || BODENT

Ostavite odgovor

sr_RSSerbian