Upala desni u trudnoći je čest problem. Istraživanja pokazuju da se sa njim suočava oko 60 odsto budućih mama. Obično se javlja u drugom tromesečju. Mada može i ranije, naročito ako je upala postojala i pre trudnoće. Zapravo, oko polovina žena sa već postojećim gingivitisom doživi pogoršanje simptoma u ovom periodu.
Trudnoća je najlepše doba u životu svake žene. Međutim, usled oscilacija u nivou hormona ona donosi brojne promene. Počev od povećanja kilograma, preko funckionisanja organa, pa do kože i kose – promene se odražavaju na celokupno zdravlje. Ipak, usna duplja je najviše na udaru, te nije redak slučaj da nastanu ogromni problemi sa zubima u trudnoći koji vode ka njihovom gubitku.
Da biste izbegle ozbiljne komplikacije stomatološka ordinacija Bodent vam skreće pažnju na trudnički gingivitis.
Zašto nastaje upala desni u trudnoći?
Nivo progesterona u trudnoći se povećava čak 10 puta od normalnog nivoa. Time se stvaraju povoljni uslovi za ubrzani razvoj bakterija koje mogu da izazovu zapaljenje.
Takođe, povišene vrednosti hormona utiču na povećavanje krvotoka u telu žene. Samim tim dolazi do većeg dotoka krvi do desni, te one postaju osetljive, bolne i otečene.
Jutarnje mučnine su još jedan pokretač problema. Naime, kiseline iz stomaka, koje se luče prilikom povraćanja, mogu oštetiti gleđ i izazvati osetljivost zuba i desni. Zbog neprijatnog osećaja i ukusa u ustima koji tada nastaje često trudnice skraćuju vreme pranja zuba, a pojedine čak izbegavaju upotrebu paste za zube. Zadržavanje hrane između zuba i neočišćeni dentalni plak dovode do problema sa zubima, uključujući i upalu desni.
Dodatni rizik od pojave gravidnog gingivitisa, kako se još naziva, stavaraju same promene u telu. S obzirom da imuni sistem tokom trudnoće funkcioniše drugačije može doći do drugačijeg reagovanja na bakterije koje dovode do upale.
Da li je upala desni u trudnoći opasna?
Upala desni u trudnoći se manifestuje na isti način kao kod svih drugih. To znači da desni postaju crvene, otečene i počinju da krvare. U početku krv se javlja samo prilikom pranja, a vremenom i u toku jela, pa i na dodir. Ove simptome neretko prati loš dah.
Gingivitis u početnom stadijumu nije opasan, ali ako se ne liči dovodi do većeg problema – parodontopatije. U pitanju je teško oboljenje potpornog zubnog tkiva, koje u krajnjoj fazi dovodi do gubitka zuba i kosti.
Istraživanja su pokazala da parodontopatija nepovoljno utiče i na tok trudnoće. Odnosno, postoji opasnost od prevremenog porođaja i rođenja deteta manje telesne mase, a poslednjh godina se ističe i veza upale desni i preeklampsije.
Kako sprečiti upalu desni u trudnoći?
Dobra oralna higijena je osnova zdravlja u bilo kom životnom dobu. Osim redovnog i pravilnog pranja zuba mekom četkicom obavezna je upotreba i interdentalne četkice kako bi se detaljno očistio prostor između zuba.
Svi znamo da su redovne stomatološke kontrole neophodne za zdrave zube i desni. Pri čemu je preporučljivo da u toku trudnoće one budu češće.
Drage buduće mame, nemojte da dozvolite da vam radosne trenutke iščekivanja malenog bića pokvare problemi sa zubima, zakažite još danas kontrolu u stomatološkoj ordinaciji Bodent.