Zubobolja na letovanju nije nimalo prijatno iskustvo. Ono nam može prilično poremetiti, pa čak i uništiti odmor. Zato je važno sprečiti da do nje dođe, naročito tokom godišnjeg odmora.
Uzroci zubobolje i kako ih lečiti?
Postoji više uzroka zubobolje, a najčešći je karijes. Ako zube ne peremo bar dvaput dnevno i ne koristimo interdentalne četkice, najverovatnije će se pojaviti kvar. Nezgoda je u tome što se karijes širi ukoliko se ne sanira. On najpre najpre zahvata ceo zub, a onda i okolne zube.
Bakterije iz pokvarenog zuba, putem krvotoka i zapadanjem kroz dentalne džepove, mogu prodreti do zubnog korena. Kroz koren se šire na dentalnu kost i uzrokuju neku od dentogenih infekcija. Periapikalni procesi se manifestuju kao apsces, odnosno kao flegmona. Gnojna cista predstavlja korensko zapaljenje zuba i jedno je od najneprijatnijih stanja. Osim što za posledicu ima jaku zubobolju, ona uzrokuje i otok na licu, koji nije nimalo lep prizor.
Na letovanju, pod uticajem visokih temperatura, krvni sudovi se šire. To može dovesti do bržeg širenja infekcije, intenzivnije zuboboblje i visoke telesne temperature.
Prilikom frakture, odnosno lomljenja zuba, potrebno je staviti hladan oblog na povređeno mesto i potražiti pomoć lokalnog stomatologa. Ako je zub ispao iz čašice, trebalo bi ga potopiti u mleko ili slanu vodu. Na taj način se može očuvati za eventualnu restauraciju.
Ukoliko se izbijeni zub drži na tankim končićima, nikako ga ne treba čupati. Končići su, u stvari, ligamenti koji mogu pomoći pri vraćanju zuba u ležište.
Šta učiniti ako nam se dogodi zubobolja na letovanju?
Kako ne bismo došli u neprijatnu situaciju da nas na letovanju zaboli zub, trebalo bi proveriti zube pre putovanja. Bitno je ne ignorisati osetljivost zuba na slatko, toplo ili hladno. Bolne senzacije ili pritisak pri zagrižaju su pokazatelj da treba posetiti stomatologa.
Osim urednog održavanja higijene usta i zuba, redovne zubarske kontrole su najbolji način da oralno zdravlje držite pod kontrolom. Ako vas je ipak zadesila zubobolja na letovanju, možete sebi pomoći na nekoliko načina.
Na odmor je preporučljivo poneti priručnu apoteku. U njoj se obavezno mora naći neki od analgetika i lekova za snižavanje visoke telesne temperature. Za prvu pomoć, može se popiti neki lek protiv bolova, a na otok se mogu stavljati hladne obloge. Konzumiranje toplih napitaka se ne preporučuje, kao ni ispiranje zuba alkoholom. Ipak, prvom prilikom se mora potražiti hitna stomatološka pomoć jer dentogena infekcija može ozbiljno ugroziti zdravlje.
Zubobolja na letovanju – Pokriva li zdravstveno osiguranje stomatološke usluge?
Iako cene stomatoloških usluga u inostranstvu umeju biti znatno više nego kod nas, rizičnije je ne preduzeti ništa. Srećom, većina turista pre putovanja obezbedi zdravstveno osiguranje i ne mora trpeti nesnosnu zubobolju.
Pri kupovini osiguranja, treba naročito obratiti pažnju da li su njime obuhvaćene stomatološke usluge. Za slučaj da nisu, regularno zdravstveno osiguranje može pokriti neke osnovne lekarske preglede i recepte za medikamente.
Ako vas zaboli zub tokom godišnjeg odmora, važno je ostati pribran. Najpre se treba obratiti predstavniku agencije preko koje ste organizovali putovanje. Agent će vas pravovremeno uputiti na najbližu stomatološku ordinaciju, gde će vam biti ukazana adekvatna pomoć.
Prilikom pregleda, obavezno je pokazati polisu osiguranja, bili u pisanoj, bilo u elektronskoj formi. Ukoliko je zubobolja nesnosna, te ne možete sačekati posredovanje agencijskog službenika, platićete pregled. Po povratku u zemlju, uz priloženi račun i dokumentaciju o medicinskom zbrinjavanju, dobićete nadoknadu zdravstvenih troškova.
Ne treba letovati u zubarskoj stolici
Zubobolja na letovanju jednostavno ne može biti prihvatljiva. Tokom putovanja, stomatološki problem je najvažnije sanirati kako bi letovanje proteklo u što boljem redu. Hitna intervencija za cilj ima redukciju bola, a ne „letovanje u stomatološkoj ordinaciji“. To znači da lečenje zuba treba nastaviti nakon dolaska kući. Jedino se na taj način u potpunosti može ukloniti uzrok zubobolje.
Dakle, pre odmora treba voditi računa o održavanju oralne higijene. A, na put, osim kupaćeg kostima i šešira, treba poneti četkicu za zube srednje mekoće. Takođe, treba imati i konac za zube, interdentalne četkice, kao i neki od antibakterijskih rastvora za ispiranje.
Iako je godišnji odmor vreme za opuštanje i razonodu, pranje zuba se nikako ne sme zaboraviti. To naročito važi za decu, kod kojih se rutina pranja zuba ne sme narušavati čak ni na letovanju.
Budući da je na odmoru zubobolja samo privremeno uminula, zakažite stomatološki pregled čim se vratite s puta. Iskusni stomatolozi iz ordinacije BoDent ustanoviće uzrok bola i pomoći u zbrinjavanju obolelog zuba.