Hitne intervencije 00-24h / 065 391 0 392

Ponedeljak-Četvrtak: 13–20h / Petak: 10–16h

Koste Jovanović 67 Beograd

  • Srpski jezik
  • Engleski jezik
  • Engleski jezik
  • Italy language
  • Deutch language

Polomljen zub – Kako se leči?

Polomljen zub je čest problem u stomatološkoj praksi.

Na svakom zubu razlikujemo krunu, vrat i koren. Kruna je vidljivi deo koju prekriva gleđ. Vrat zuba predstavlja suženi deo koji se nalazi između gleđi i cementa. Poslednji deo je koren koji ima funkciju vezivanja zuba za aleveolu i ozbeđivanje stabilnosti u nizu.

Svaki deo zuba ima bitnu ulogu, te je veoma važno sprečiti prelom zuba.

Šta dovodi do preloma zuba?

Kada se pomene polomljen zub mnogim ljudima prva asocijacija jeste dejstvo neke mehaničke sile. Pad, udarac u predelu glave ili bilo kakva povreda lica može da dovede do preloma. Međutim, najčešći uzrok ovog stomatološkog problema jeste karijes.

Polomljen zub

Karijes nastaje najpre na površini zuba. Ukoliko se ne leči bakterije iz gleđi prelaze u dublje slojeve, dovodeći do promena u strukturi zuba. S obzirom na sastav dentina, karijes se ovde brže širi. Zatim sledi širenje na kanale korena zuba.

Kako karijes u dubljim slojevima slabi otpornost zuba, on postoje podložan lomljenju. U tom slučaju polomljen zub može nastati i konzumiranjem malo tvrđe hrane.

Endodontska terapija, takođe, predstavlja jedan od faktora rizika. Naime, zub kome je izvađen živac nema mogućnost ishrane iz pulpe, te postaje krt. Samim tim, veći je rizik od njegovog preloma. Da bi se to sprečilo neophodno je da se tokom lečenja postave kočići u kanal korena. Na taj način se u velikom procentu smanjuje mogućnost preloma.

Loše životne navike, kao što su grickanje kockica leda, olovaka, noktiju, mogu dovesti do pojave preloma. Problem može da izazove i bruksizam. Prekomerno škrgutanje i škripanje zubima, troši zubno tkivo, te vremenom zubi postaju skloniji lomljenju.

Kako prepoznati polomljen zub?

Osim vidljivog dela koji nedostaje, postoje i drugi simptomi. Oni su naročito značajni kod malih preloma i naprsnuća poslednjih zuba u nizu.

Bol prilikom kontakta zuba sa hranom ili dodira jezikom jasni je znak da postoji problem sa zubom. Može se javiti i pokretljivost polomljenog dela zuba pri dodiru sa jezikom ili prstom.

Ove simptome često prati crvenilo desni, otečene desni, kao i krvarenje u regiji polomljenog zuba.

Kako se leči polomljen zub?

Terapija zavisi od veličine polomljenog dela zuba, ali i od mesta na kome se linija preloma nalazi. U slučaju manjih preloma, gde nije otvorena zubna pulpa, dovoljno je plombiranje. Za naprsnuća prednjih zuba, koji su zdravi, preporučuju se zubni viniri. Ne samo da će zaštiti zube, već će vam pružiti i besprekorni osmeh.

Ukoliko je karijes uzročnik vrši se najpre popravka polomljenog zuba. Nakon toga se izvodi rekonstrukcija kompozitnim ispunima. Kada je prelom velik i zahvatio je deo dentina rekonstrukcija podrazumeva protetsku nadoknadu u vidu metalokeramičke ili bezmetalne krunice.

 

Vađenje zuba je poslednji i najradikalniji korak. Njemu stomatolog pristupa kada druge terapije nemaju efekta. Obično se primenjuje kod preloma ispod nivoa desni u regiji korena zuba. Nakon vađenja neophodno je nadoknaditi zub, te lečenje podrazumeva i ugradnju implantata.

Polomljen zub može da dovede do brojnih komplikacija. Infekcija zuba i apsces su najčešće i veoma ozbiljne. Zato na vreme zakažite pregled u stomatološkoj ordinaciji Bodent.

sr_RSSerbian