Hitne intervencije 00-24h / 065 391 0 392

Ponedeljak-Četvrtak: 13–20h / Petak: 10–16h

Koste Jovanović 67 Beograd

  • Srpski jezik
  • Engleski jezik
  • Engleski jezik
  • Italy language
  • Deutch language

Lečenje parodontopatije – Zašto je važno?

Lečenje parodontopatije je važno za očuvanje oralnog zdravlja.

Parodontopatija je progresivna, degenerativna bolest potpornog tkiva zuba. Nastaje dejstvom bakterija iz dentalnog plaka. Što znači da je loša oralna higijena ključni pokretač problema. Neadekvatne plombe i protetski radovi, kao i ortodontske anomalije, takođe, se svrstavaju u uzročnike.

Nije redak slučaj da se upala desni javi usled stresa u dužem periodu. Mada može biti i pratilac trudnoće i dijabetesa. Ukoliko se ne sanira, gingivitis vremenom poprima težu kliničku sliku.

Iako je parodontopatija bila poznata još u starom Egiptu, smatra se bolešću modernog doba. Razlog za to leži u činjenici da je široko rasprostranjena. Naime, istraživanja pokazuju da 6 od 10 odraslih osoba se suočava sa simptomima parodontopatije. Situaciju dodatno zabrinjava podatak da se iz godine u godinu povećava broj mlađih sa ovim problemom.

Imajući to u vidu, stomatološka ordinacija Bodent vam otkriva šta obuhvata lečenje parodontopatije.

Lečenje parodontopatije započinje postavljanjem dijagnoze

Prvi korak u lečenju je postavljanje dijagnoze. Nakon razgovara sa pacijentom stomatolog, pomoću specijalne sonde, vrši ispitivanje dubine gingivalnog džepa. Na sondi postoje millimetarski podeoci koji omogućavaju merenje.

Lečenje parodontopatije

Kod zdravih zuba i desni, dubina džepa je do 3 mm. Vrednosti do 5 mm ukazuju na upalu, a u slučaju da je dubina veća od 5 mm parodontopatija je uznapredovala.

S obzirom da parodontopatija dovodi do gubitka kosti oko zuba, neophodnodno je obaviti snimanje zuba. Pomoću rendgen snimka stomatolog će tačno moći da utvrdi u kojoj meri i na kojim mestima je smanjena kost.

Kauzalno lečenje parodontopatije

Lečenje parodontopatije zavisi od stadijuma bolesti. U početnoj fazi terapija obuhvata uklanjanje zubnog kamenca i obradu parodontalnog džepa. Detaljnim čišćenjem naslaga ispod i iznad desni otklanja se obolela gingiva. Na taj način se usporava dalji razvoj bolesti.

Kauzalna terapija obuhvata i zamenu starih plombi i neadekvatnih protetskih radova, koji mogu biti pokretači bolesti. Istovremeno, stomatolog daje savete pacijentu o pravilnom pranju zuba kako bi se sprečilo taloženje zubnog plaka.

Hirurško lečenje

Parodontopatija je progresivna bolest. Odlaganje lečenja pogoršava stanje i stvara opasnost od gubitka zuba i dela vilične kosti. Ukoliko je bolest napredovala konzervativne metode lečenja neće dati zadovoljavajuće rezultate, te je potreban hirurški pristup.

Hirurško lečenje parodontopatije može se izvesti na 2 načina – režanj operacijom i gingivektomijom.

Pri režanj operaciji pravi se mali rez na desnima kako bi se dobio direktan pristup parodontalnom džepu. Zatim se parodontalni džep čisti, tj. otklanja se patološki promenjeno tkivo. Ukoliko je došlo do povlačenja kosti vrši se i ugradnja veštačke kosti i membrane koja ima zadatak da stimuliše osteogenezu (stvaranje prirodne kosti).

Gingivektomija podrazumeva odstranjivanje dela gingive. Tačnije, parodontalnog džepa u kome se razvila infekcija.

Lečenje parodontopatije

U slučaju da je došlo do klaćenja i ispadanja zuba lečenje parodontopatije mora da obuhvati i naknadu pomoću adekvatnih protetskih radova.

Iako svaki metod lečenja parodontopatije pruža dobre rezultate morate znati da je bolest nemoguće izlečiti u potpunosti, već samo zaustaviti napredak. Zato nemojte da čekate da upala desni preraste u ozbiljni problem, već na vreme posetite stomatološku ordinaciju Bodent.

sr_RSSerbian